Barış Atay ‘Sadece Diktatör’ Oyunuyla Londra’da beğeni topladı

0
Paylaş...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest0Email this to someoneShare on LinkedIn0Share on Tumblr0

Tohum Kültür Merkezi’nin organizasyonu ile tek kişilik ‘Sadece Diktatör’ tiyatro oyununu sergileyen Barış Atay oyunuyla izleyicinin alkışını topladı.

tiyatro3

Haber: Erem Kansoy

Gezi olayları sürecinde kendisine karşı açılan davalar nedeniyle Atay bir dönem popüler olmuş ve sonrasında da televizyonlardaki reklam ve dizi oyunculuğu hayatına başlamıştır. ‘Sadece Diktatör’ oyunu ile mevcut Türk devleti ve yönetenine atıfda bulnarak, bir diktatötrün nasıl diktatör olduğunu topluma ayna tutan yazar Onur Orhan’ın yazdığı ve Caner Erdem’in yönettiği oyunda Barış Atay, her şeyiyle bir diktatörü canlandırdı. “Devlet benim” diyen diktatörün, içsel çatışmalara ve halkla kurduğu ilişkiye tüm çıplaklığıyla tanık olunan oyun bir dönem Türkiye’de geniş kitlelere ulaşmıştı.

Sadece Diktatör oyunu, tıpkı 14. Louis gibi “devlet benim” diye haykıran diktatörün sarayında geçiyor.

Barış Atay’ın diktatör rolüyle tek başına taşıyacağı bu çatışma, diktatörlüğün sistem içerisindeki tarihsel döngüsünü ve bunun sonucu, bir diktatörün kendi içsel hesaplaşması ve halk ile kurduğu paradoks ilişkiyi temel alıyor.

tiyatro1

1997 yılından bu yana Londra’da faaliyet sürdüren Tohum Kültür Merkezi’nin örgütlediği tiyatro gösterimi Clapton’da bulunan Round Chapel’de sergilenmesinin ardından hafta sonu da düzenlenen kahvaltı etkinliğinde Atay panellist olarak hazır bulundu.

Day-Mer Kuzey Londra Toplum merkezi binasında düzenlenen kahvaltı ve sonrasında Atay’ında konuşmacı olduğu etkinlikte Türkiye’de Gezi dönemi ve son olarak da gündemde yaşananlar sohbet şeklinde tartışıldı.

Comments are closed.