Londra`da Ezidi Kürtler için yardım kampanyasının startı verildi

0
Paylaş...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest0Email this to someoneShare on LinkedIn0Share on Tumblr0

İngiltetre’nin başkenti Londra’da faaliyetlerini sürdüren Demokratik Güç Birliği – Britanya tarafından Ezidi Kürtler için yardım kampanyası başlatıldı.

Londra`da Ezidi Kürtler için yardım kampanyasının startı verildi
Londra`da Ezidi Kürtler için yardım kampanyasının startı verildi

Kürt Kızılayı Heyva Sor üzerinden sürecek olan kampanya 1 ay sürecek. Kampanya boyunca merkezi yerlerde stantlar açılacak.

1 Eylül pazartesi günü Cemevinde yapılan basın açıklamsında Ezidilere yardım eli uzatmanın ve yanlarında olmanın insani ve vicdani bir görev olduğu belirtildi.

Okunan basın açıklmasında şu görüşlere yer verildi:

‘Hepimizin yakından tanık olduğu kanlı boğazlaşmalar sürüp gitmektedir. Orta Doğu coğrafyasında haritalar, sınırlar yeniden çizilmektedir. Emperyalist sermayenin kendi çıkarları için belirlemeye çabaladığı bu yeni sınır çizme girişimleri, kaçınılmaz olarak çatışmalara müdahalelere ve büyük alt-üst oluşlara sebep olmaktadır.

Tüm bu girişimlerin en son yolaçtığı nokta ise, Rojova’dan sonra Şengal’de yaşanan insanlık dramıdır. ABD , İngiltere gibi emperyalist güçlerin örgütlediği ve İsrail, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi gerici-faşist devletlerin desteklediği, eğittiği barbar katiller sürüsü İŞİD’in Kürtlere, Alevilere, Türkmen’lere yönelik katliamlar ve özellikle de EZİDİ halkına yönelik soykırım girişimi bütün hızıyla devam etmektedir. İŞİD denilen vahşet ve katliam örgütü elbette Orta-Doğuda’da olup-bitenlerden bağımsız, yaşanılanlardan ayrı bir yerde durmamaktadır.

 

EMPERYALİST ÜLKELER İŞİD’İN ARKASINDA

Yaşlı, kadın, çocuk demeden işlediği her cinayetin arkasında sadece İŞİD değil bölgeye “demokrasi ve insan hakları taşıyacağım” diyen emperyalist haydutlar ve yine aynı bölgede bir şekilde söz ve yetki sahibi olmak isteyen uşak devletlerde vardır. Şayet Ezidi halkı 72. kez katliam fermanıyla yüzyüze kalayorsa bu tamamen dünya ve bölge gericiliğinin bilinen marifetiyle olmaktadır. Ezilen ulusların ve halkların üzerine saldırtılan bu katiller sürüsü İŞİD, ne zamanki tüm emperyalist gericilerin belirlediği sınırları aşarak petrol kuyularına ve diğer çıkar alanlarına tehlike arzetti, işte İŞİD’i örgütleyen sözümona demokrasi güçleri emperyalistler bombalı müdahalelerde bulundular ve Kürtlere silah yardımlarından söz ettiler. Sahibine sadakati esirgeyen köpeğe müdahale örneğidir bu.

BÖLGE HALKI İŞİD İLE BAŞEDEBİLECEK GÜÇTEDİR

Dünya ve bölge gericilerinin yapacağı en hayırlı şey pılını-pırtısını alarak derhal bölgeyi terk etmeleridir. Zira bölge ezilen bölge halkı İŞİD ve diğer soykırımcı örgütlerle başedebilecek yetenek ve güçtedir. Orta Doğu’da emperyalistler ve gerici tüm güçlerin desteği olmadan katiller sürüsünün ayakta kalma şansları ve ortamı kalmayacaktır.

LOndra`da Ezidi Kürtler için yardım kampanyasının startı verildi

 

HERKES GÖREV BAŞINA

Şengal’de Ezidi halkına karşı gerçekleştirilen soykırım insanlığın vicdanında derin bir yara açmıştır. Yüzlerce Ezidi katledilirken, bu katliamlar parelelinde kaçırılan yüzlerce kadın köle meydanlarında pazarlanmakta, genç kızlar tecavüze uğradıktan sonra katledilmektedir. Evlerini, binlerce yıldır yaşadıkları topraklarını terk ettirilmeyle yüz yüze bırakılan ve salgın hastalıklarla, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan Ezidi halkı acil yardımlarımızı bekliyor. Bu acıyı birazda olsa dindirmek adına ellerimizi Ezidi halkının sıcak ellerine uzatmak, siyasi sorumluluk kadar insani ve vicdani bir görevdir.

Ezidi halkına yapılan her yardım, emperyalizme, gericiliğe ve onların katil tetikçilerine vurulmuş ağır bir darbe olacaktır.’’

DEMOKRATİK GÜÇ BİRLİĞİ BRİTANYA

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, Britanya Kürt Halk Meclisi, Day-Mer, Dersim-Der, El-Com, Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der), İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, Komkar, Londra -Koçgirililer Derneği, Sosyalist Kadınlar Birliği, Tilkililer Derneği, Tohum Kültür Merkezi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi,

LOndra`da Ezidi Kürtler için yardım kampanyasının startı verildi

 

Comments are closed.